Kuo skiriasi psichiatras, psichologas ir psichoterapeutas?

XXI amžius – tikras iššūkių metas jautresnėms asmenybėms, nes sparų gyvenimo tempą, režimą, vyraujančius visuomenėje stereotipus pakelia anaiptol ne kiekvienas iš mūsų. Dažnai žmonės pasijunta vieniši, nesuprasti, pasimeta savo mintys, nebesuvokia kylančių jausmų, kitaip tariant, su savimi susitvarkyti tampa vis sunkiau. Kartais dėl daugybės priežasčių, kartais dėl visai menkniekio ima kamuoti baimės, nerimas, kyla depresinės nuotaikos, kinta nuotaika, atsiranda įtampa tarp žmogaus ir jo aplinkos, taigi numoti ranka į šiuos proto ir psichikos reiškinius nevertėtų. Susitaikyti su savimi gali padėti gydytojai psichiatras ar psichoterapeutas. Pabandysime išsiaiškinti psichiatrų ir psichoterapeutų gydymo metodus, jų skirtumus.

Gydytojas psichiatras

psichiatras-psichoterapeutasPirmiausia psichiatras – tai gydytojas, nes jis privalomai turi būti baigęs medicinos srities studijas, kurių metu, išklausęs bendrąjį medicinos kursą, pasirinko psichiatrijos specializaciją. Bendrosios studijos gydytojui suteikia bendrųjų medicinos sričių žinių, kurios pritaikomos ir pacientų gydymui. Psichiatras gali nustatyti psichinių sutrikimų, kurie kamuoja žmogų, galutines diagnozes. Šiame specialistui gelbsti tarptautinė psichikos sutrikimų klasifikacija, kurioje pateikiami ir ligų požymiai. Taip pat kai kurie psichiatrai, ieškodami tikslesnės diagnozės, remiasi testų, kuriuos atlieka gydytojai psichologai, rezultatais. Psichiatras turi teisę pacientams išrašyti reikiamus medikamentus, tačiau jis taiko ir kitus gydymo metodus, pavyzdžiui, konsultavimą.

Psichologas

Psichologas – tai žmogus, universitete baigęs ne medicinos, o specifines psichologijos studijas. Pasinaudodamas psichologijos mokslo metodais ir testais, jis tiria psichikos procesus: mąstymą, intelektą, atmintį, gebėjimą sukaupti dėmesį, asmenybės bruožus ir taip toliau. Psichologai geriausiai geba nusakyti, ar žmogus yra ekstravertas, ar intravertas, kaip jis save vertina, ar sugeba užmegzti artimesnius santykius su kitos lyties asmenimis, ar geba bendrauti tiek su tos pačios, tiek ir su skirtingos lyties žmonėmis, ar yra ne konfliktiškas ir pan. Pas psichologus lankosi žymių sutrikimų neturintys žmonės, kurie turi bėdų šeimoje, darbe ar santykiuose su kitais žmonėmis. Dažnai efektyvi pagalba yra psichologinis konsultavimas.

Psichoterapeutas

Psichoterapeutu gali tapti tiek medicininį, tiek psichologinį išsilavinimą turintis asmuo. Vienas pagrindinis skirtumas nuo minėtųjų specialistų – psichoterapeutas papildomai turi išeiti psichoterapijos mokomąsias programas. Dažnai žodelis „psichoterapeutas“ prijungiamas prie jau turimos medicininės arba psichologinės kvalifikacijos. Šis specialistas padeda žmogui kaip galima įsigilinti į savo vidinį pasaulį, suvokti kai kurių reiškinių, sutrikimų gilines vidines priežastis. Tai ne tik išorinė, bet ir vidinė pagalba, naujoviškas gydymo metodas, kuriam nepasiteisinus asmuo jau siunčiamas pas psichiatrą.

103
Ačiū!
Klaida!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *